Złe wiadomości z niemieckiej gospodarki. Co ją zachwiało?

      Możliwość komentowania Złe wiadomości z niemieckiej gospodarki. Co ją zachwiało? została wyłączona

Optymistyczne prognozy produkcji przemysłowej w Niemczech nie tylko się nie sprawdziły, ale jednocześnie były bardzo dalekie od rzeczywistości. Czy problemy gospodarcze naszych zachodnich sąsiadów będą miały negatywny wpływ na sytuację w Polsce?

Rok 2018 był rozczarowujący

Już na początku roku 2018 zauważono mały wzrost produkcji w Niemczech. Choć 6 proc. więcej w styczniu w stosunku do roku ubiegłego nie stanowiło tragedii, to niestety trend przyjął tendencję malejącą, co sprawiło, że w połowie roku wynosił około 0 proc. Pod koniec roku 2018 odczyty wskazywały na minus 4,7 proc. Nasi zachodni sąsiedzi nie mieli tak dużego problemu od 6 lat, kiedy to w 2012 roku taki trend spowodował ogromny spadek PKB, a także podczas światowego kryzysu w latach 2007-2008. Spowolnienie produkcji miało również znaczący wpływ na sektor wydobywczy, budowlany wytwarzania energii oraz przetwórstwa przemysłowego.

Polski rynek w niebezpieczeństwie?

Gospodarka polska jest ściśle powiązana z niemiecką. Niemal 30 proc. polskiego eksportu kierowanego jest do Niemiec, natomiast od zachodnich sąsiadów importujemy 22,5 proc. zasobów. Do tej pory Polska miała duży problem z reakcją na sytuację za zachodnią granicą, w wyniku czego nasza gospodarka przechodziła poważne kryzysy. Choć obecnie wciąż odnotowuje siĘ niewielkie wzrost trendów w polskiej gospodarce, to eksperci sugerują, że to tylko chwilowe statystyki, ponieważ jeśli sytuacja w gospodarce niemieckiej szybko się nie poprawi, pogorszą się perspektywy dla rynku polskiego.

Skąd taki spadek?

Według ekspertów główną przyczyną tak niskiego trendu są narastające konflikty między USA, a Chinami, do których Niemcy eksportują znaczącą część towarów, a przede wszystkim samochodów i maszyn. Przyczyną mogą być także niekorzystne wydarzenia we Włoszech, a także protesty we Francji, co skutecznie pogorszyło kondycję strefy euro. Ostatecznie negatywny wpływ maja także wewnętrzne spory koalicji rządowej w Niemczech.