Zasady rozsądnego pożyczania

      Możliwość komentowania Zasady rozsądnego pożyczania została wyłączona

Korzystanie z ofert banków i parabanków pozwala finansować wyznaczone cele, uporać się z nieoczekiwanymi wydatkami lub wystartować z własną działalnością gospodarczą. Jednak każde zobowiązanie wiąże się z ryzykiem. Terminowe spłacanie rat jest konieczne, nawet w przypadku pogorszenia się sytuacji materialnej. Warto się do tego przygotować.

Sprawdź, czy Cię na to stać

Jeśli pożyczka stanowić ma finansowanie narzędzi do pracy lub spełnienie marzenia należy upewnić się najpierw, że kwota, jaką pożyczymy nie przekracza naszych możliwości. Zaciągnięcie zobowiązania bez przeliczenia domowego budżetu i przekonania się, że comiesięczne raty nie będą dużym obciążeniem dla portfela może prowadzić do przykrych konsekwencji, a ostatecznie wszczęcia postępowania komorniczego.

Upewnij się, że firma jest wiarygodna

Nawet wtedy, kiedy sytuacja jest nagła i nieoczekiwana, a co za tym idzie pieniądze są potrzebne niemal natychmiast, warto poświęcić kilkanaście minut, by sprawdzić uczciwość instytucji pozabankowej. Mimo tego, że parabanki są teraz regularnie kontrolowane pod względem wiarygodności i uczciwości ofert, to wciąż spotkać można oszustów, którzy doliczają do podstawowych kosztów olbrzymie opłaty dodatkowe. W ten sposób bardzo łatwo można wpaść w problemy finansowe.

Czytaj umowy

Podpisując jakikolwiek dokument należy zapoznać się z jego treścią. Dzięki temu można mieć pewność, że warunki w umowie są uczciwe i zgodne z tym, o czym mówi oferta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie je wyjaśnić i dopiero wtedy podjąć decyzję, czy transakcja zostanie zawarta czy jednak okazuje się, że nie jest korzystna.

Szukaj tańszych rozwiązań

Niekiedy wybrana oferta nie jest tak korzystna jak propozycje innych instytucji pozabankowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skorzystać z rankingów, które pozwolą wyłonić te parabanki, które pożyczają na najlepszych warunkach. Dobrze jest także zapoznać się z ofertą banków, ponieważ zdarza się, że i one mają do zaproponowania bardzo korzystne koszty pożyczki.