W spirali zadłużenia – co robić?

      Możliwość komentowania W spirali zadłużenia – co robić? została wyłączona

Osoby, które z różnych powodów nie spłacają zadłużeń lub zaciągają zbyt wiele zobowiązań i nie są w stanie ich spłacić muszą liczyć się z konsekwencjami. Najczęściej zaczyna się od ponagleń z banku, następnie telefonów windykatora, aż na koniec działania rozpoczyna komornik, który w każdej chwili może pozbawić nie tylko majątku, ale również nieruchomości. Szybka reakcja w momencie, kiedy nie jest jeszcze za późno pozwoli uniknąć spełnienia się najgorszych scenariuszy.

Nie unikaj kontaktu z wierzycielami

Widząc, że sytuacja finansowa uległa pogorszeniu, najlepiej samemu umówić się na wizytę z doradcą w banku lub parabanku, w którym posiada się pożyczkę i przedstawić, jak obecnie kształtują się warunki życiowe. Jeśli wszystkie raty do tej pory płacone były w terminie, istnieje duża szansa, że instytucja bankowa pójdzie na ugodę i zmieni warunki umowy dostosowując je do możliwości pożyczkobiorcy. Unikając telefonów od banku i windykatora można narobić sobie jeszcze większych problemów. Warto wiedzieć, że nawet firmy windykacyjne w różnych przypadkach wyrażają zgodę na zawarcie porozumienia.

Przeanalizuj swoją sytuację finansową

Uporządkuj budżet domowy. Zlicz, jaką kwotę musisz przeznaczyć na zobowiązania. Zastanów się również, gdzie szukać oszczędności. Jeśli wcześniej wydatki były niekontrolowane, warto zacząć je planować i sprawdzić, czy wcześniej pieniądze były wydawane tylko na rzeczy niezbędne, czy też z części wydatków będzie można zrezygnować, ponieważ nie należą do podstawowych.

A co jeśli kwota zobowiązań jest wyższa niż otrzymywane wynagrodzenie?

W tej sytuacji są trzy rozwiązania. Pierwszym jest kredyt konsolidacyjny w SalvusMoney i porozumienie z instytucjami pozabankowymi. Nie zawsze jest to możliwe dlatego, że przez powstanie zaległości banki i parabanki nie wyrażają zgody na zmianę warunków umowy. Drugim jest znalezienie dodatkowego źródła dochodów, na przykład dodatkowej pracy na ½ etatu. Trzecim jest poproszenie rodziny o pomoc finansową w tej trudnej sytuacji.